A rotavírusok az egész világon elterjedtek, és a csecsemőkori nem bakteriális gastroenteritisek kórokozói. Belső kapszidrétegüknek antigénszerkezete valamennyi vírusban azonos, míg a külső kapszidréteg antigénjei törzs-, illetve fajspecifikusak. A humán törzsek csak emberi embrió belének szervkultúrájában tenyészthetők.
Hogyan fertőz?
Vírusuk a vékonybélboholy csúcsán levő epithel sejteket infiltrálják. A vírussal fertőzött sejtek a bélboholy tetején leválnak, a széklettel ürülnek, és helyükre éretlen, kevésbé differenciálódott sejtek kerülnek, melyek abszorpciós képessége nem kielégítő.
Mindez a fertőzéstől számított 2 napon belül hőemelkedéssel, étvágytalansággal, esetleg hányással kísért, vizes jellegű hasmenést okoz, mely 4-6 nap alatt spontán meggyógyul. Csecsemőkön, idős embereken azonban magas lázzal, súlyos kiszáradással is járhat.
Hogyan diagnosztizálható és kezelhető?
A diagnózis a székletből elektronmikroszkópos, ELISA- és radioimmun-vizsgálat (RIA) segítségével a vírus kimutatásával, illetve a szérum-antitest-titer emelkedése alapján bizonyítható. A gyors tájékozódást igen jól szolgálja a Welcome Rotavírus Latex teszt is, mely hazánkban is hozzáférhető.
Kezelésében a WHO által ajánlott orális rehidráló (ORF) oldat itatása jól bevált. Átmenetileg laktózmentes étrend szükséges lehet.
A fertőzőforrások és a fertőzés terjedési módjai még nem tisztázottak. Valószínű, hogy a fertőzés emberről emberre faecalis-oralis úton terjed, de a légúti terjedés lehetősége sem kizárt.
A vírus hosszú időn keresztül megőrzi virulenciáját. így pl.: kórházi bútorokon, falakon, stb. sokáig perzisztálhat. Szezonalitása a téli hónapokra esik a mérsékelt éghajlatú országokban.
A fogékonyság 6-12 hónapos korban a legnagyobb, 6 évnél idősebb gyermekek csak igen ritkán betegednek meg. A rotavírus elleni vakcina klinikai kipróbálása folyamatban van.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?